כיצד הריבית הגבוהה משפיעה על הכיס שלנו?

בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית על 4.5%, בפעם השלישית ברציפות, למרות העלייה באינפלציה והאי-ודאות עקב המלחמה בעזה. החלטה זו משפיעה על הכיס של כולנו בישראל, כולל משקי בית עם משכנתאות והלוואות בריבית משתנה, עסקים עם אשראי שמתייקר, קבלנים, יזמים ועוד.

אז מי מושפע מההחלטה? התשובות בהמשך המאמר.

השפעות הריבית הגבוהה והנמוכה על הכלכלה בישראל

הסיבות המרכזיות לתמיכה בריביות נמוכות כוללות שינויים טכנולוגיים מהירים וירידה בקצב גידול האוכלוסייה, מה שמוביל לפחות ביקוש לעובדים ולצמיחה איטית. בנוסף, האינפלציה העולמית נמוכה בגלל צמיחה חלשה, תחרות מחירים גוברת ומחירים נמוכים של חומרי גלם. שיעורי מינוף גבוהים במדינות מפותחות תורמים גם הם לצמיחה איטית. הכלכלה העולמית והשווקים הפיננסיים התרגלו לנזילות גבוהה, מה שמקשה על העלאת הריבית בלי לגרום לזעזועים.

מצד שני, ישנן סיבות שתומכות בהעלאת הריבית. יש צפי לשיפור בצמיחה העולמית ועלייה אפשרית באינפלציה לאחר סיום הקטנת החובות של הבנקים ומשקי הבית. בנוסף, עלייה באשראי הפרטי ועליות במחירי הנכסים מגבירים את הסיכון לבועות מחירים, מה שמוביל את קובעי המדיניות לשקול העלאת ריבית כדי למנוע מצב זה.

הריבית הגבוהה: איך זה משפיע על הכיס של כולנו בישראל?

הריבית הגבוהה משפיעה על רבים במשק הישראלי, כולל משקי בית עם משכנתאות או הלוואות בריבית משתנה, עסקים עם אשראי שמתייקר וקבלנים ויזמים שמתקשים לממן את פעילותם. בנוסף, גם שוכרי הדירות מרגישים את ההשפעה, משום שעליית המשכנתא מביאה לעיתים קרובות לכך שמשכירי הדירות מעלים את דמי השכירות כדי לכסות את העלויות המוגדלות שלהם.

ההשפעה של הריבית הגבוהה על הכיס שלנו
ההשפעה של הריבית הגבוהה על הכיס שלנו

ההשפעה של עליית הריבית על החיסכון לפנסיה

חיסכון לפנסיה כולל מוצרים כמו קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה וביטוח מנהלים, שמושקעים בניירות ערך כמו אג"ח (אגרות חוב) ומניות. כאשר הריבית עולה, ערך הנכסים האלה יורד, וזה משפיע על השווי של החיסכון הפנסיוני שלנו. עליית הריבית גורמת לירידה בשווי בטווח הקצר, אבל החיסכון לפנסיה מיועד לטווח הארוך. לכן, מומחים רבים ממליצים לא לשנות את מסלול ההשקעה בניסיון לתזמן את השוק, כי למרות הפגיעה הזמנית, בטווח הארוך אפשר להרוויח כאשר הריבית תרד שוב.

השפעת עליית הריבית על שוק הנדל"ן

עליית הריבית גורמת למשקיעים לצאת מהשוק בגלל העלויות הגבוהות של ההלוואות ומס של 8%. אנשים שמעוניינים לרכוש דירה ראשונה מעדיפים להמתין בגלל מחירי הדירות הגבוהים ועלויות המימון הגבוהות. גם הקבלנים והיזמים בישראל נפגעים – עלויות המימון מכבידות על היזמים שמחזיקים בקרקעות, והקבלנים סובלים משחיקת רווחים בגלל עלייה בעלויות חומרי הגלם וכוח האדם.

השפעת השקל על הכלכלה הישראלית

שלא כמו מטבעות מרכזיים כמו הדולר, האירו והין היפני, השקל הישראלי אינו מטבע חשוב בכלכלה העולמית ואינו משמש כמקלט בטוח בזמן משברים בשווקים. ישראל היא מדינה קטנה ופתוחה להשקעות זרות, ולכן אם תהיה הרעה במצב הכלכלי, זה עלול להוביל לעלייה בתשואות על אגרות חוב ממשלתיות בישראל ולביקוש גבוה יותר למטבע חוץ. עם זאת, ההסתברות לתרחיש כזה נמוכה כרגע.

אז מה קורה באירופה מבחינת הריבית?

הריבית בגוש האירו נותרה ללא שינוי, אך צפויה ירידה ביוני

הבנק המרכזי האירופי החליט להשאיר את הריבית בגוש האירו על 4.5% בפעם החמישית ברציפות, למרות ההאטה באינפלציה. נשיאת הבנק, כריסטין לגארד, רמזה כי ייתכן שבחודש יוני הקרוב הריבית תרד, לאור הירידה המתמשכת בלחצי המחירים. היא ציינה שבחודש יוני יהיו יותר נתונים ומידע, שיאפשרו לקבל החלטות מושכלות יותר. האינפלציה בגוש האירו ממשיכה לרדת והציפייה היא שתגיע ליעד הבנק בשנה הבאה.

לסיכום

בסופו של דבר, ההחלטות על גובה הריבית הן קריטיות ומשפיעות על כולנו. הן יכולות לקבוע את עלות המשכנתאות, את היכולת של עסקים לגדול ולהשקיע, ואת היציבות הכלכלית הכללית. למרות האתגרים והאי-ודאות, חשוב לזכור שהמדיניות המוניטרית מכוונת לשמור על יציבות וצמיחה לאורך זמן. בנק ישראל, כמו גם הבנק המרכזי האירופי, פועל בזהירות כדי לאזן בין הצורך בתמיכה בכלכלה לבין מניעת לחצי אינפלציה מיותרים. רק הזמן יראה אם החלטות אלו יובילו לשיפור כלכלי או שידרשו התאמות נוספות בעתיד.

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ השלישית שלנו עם אלפי חברות וחברים והתעדכנו בחדשות נדל"ן מעניינות ועסקאות בלעדיות לחברי הקבוצות שלנו מכל הארץ.

קבוצת הווטסאפ בן סולומון

המשיכו לעקוב, תמיד מעניין כאן.

אהבתם? מוזמנים לשתף.

הישארו מעודכנים ואל תפספסו הצטרפו כמנויים בחינם כמו אלפי חברים וקבלו עדכונים חמים ישירות למייל שלכם

מוזמנים להרשם לניוזלטר שלי ולקבל ממני עדכונים בכל פעם שעולה תוכן חדש.

השאירו פרטים מלאים:

הישארו מעודכנים ואל תפספסו הצטרפו כמנויים בחינם כמו אלפי חברים וקבלו עדכונים חמים ישירות למייל שלכם

מוזמנים להרשם לניוזלטר שלי ולקבל ממני עדכונים בכל פעם שעולה תוכן חדש.

עלו לאחרונה...

כל התוכן הכי עדכני נמצא כאן.

רכישת דירה למטרת מכירה

רכישת דירה במטרה למכור אותה: עדיין משתלם?

נתונים על אחוז הדירות המושכרות בישראל לפי אזורים על פי הלמ"ס לשנת 2023

שוק השכירות בישראל: נתוני הלמ"ס נחשפים, אלה הערים המובילות

לקנות או לשכור דירה - מה עדיף?

לקנות או לשכור דירה – מה עדיף?

אולי גם אלו יעניינו אותך...

לתת זה לקבל

לתת זה לקבל – מיליונר טכנולוגי שנותן ומוכר

גביית כסף במרכזים מסחריים

איך גביית שקל בשירותים במרכזים מסחריים, גורמת לשירותים להיות מטונפים משירותים חינמיים?

אתם המותג

אתם המותג, שתי תובנות חזקות שלמדתי השבוע

קשרים עסקיים ונטוורקינג

קשרים עסקיים ונטוורקינג – הצלחה קוונטית

אפקט העושר

אפקט העושר

מדיניות-בנקאות-פתוחה

בנקאות פתוחה ונדל"ן | בן סולומון

להיות שכיר שמגשים חלומות לבוס או להיות עצמאי שרודף אחרי לקוחות בן סולומון

להיות שכיר שמגשים חלומות לבוס או להיות עצמאי שרודף אחרי לקוחות? | בן סולומון

ניתוק בטלפון והתנגדויות איך מנצחים בזירה

ניתוק טלפון בפנים והתנגדויות? איך מנצחים בזירה

מיליונר משעתיים עבודה ביום

שעתיים ביום ותרוויחו מיליון דולר I בן סולומון

צאו מהמטריקס

צאו מהמטריקס(מרוץ העכברים) אף אחד לא ידאג לכם

המוצר נוסף לעגלה

לאן ממשיכים?

דילוג לתוכן